میلگرد

بازرسی غیرمخرب اولیه خوردگی میلگرد بستر گلستان در سازه های بتن مسلح مهم است، اما هنوز روشی عملی، دقیق، پرسرعت و با وضوح بالا پیشنهاد نشده است.

ما یک روش رادار ارتعاشی داپلر را برای ارزیابی کمی خوردگی میلگرد بر اساس جابجایی ارتعاش میلگرد ارتعاشی سینوسی توسط یک سیم پیچ تحریک پیشنهاد کرده‌ایم.

با این حال، این روش عملی نیست زیرا به اندازه کافی سریع نیست و برای اندازه گیری در یک نقطه به دو دقیقه نیاز دارد. در این مقاله، یک سیستم VDR مبتنی بر رادار پالس، که 100 برابر سریعتر از سیستم معمولی است.

توسعه داده شد و کارایی آن با استفاده از یک نمونه بتنی تایید شد. در نتیجه، مشخص شد که یک بخش 30 سانتی متری را می توان در حدود 2 دقیقه اسکن کرد.

علاوه بر این، جابجایی‌های ارتعاشی که به صورت فضایی بر روی میلگرد توزیع می‌شوند، در حالی که میلگرد توسط آزمایش‌های خوردگی الکترولیتی خورده شده بود، کنترل شد.

در نتیجه مشخص شد که جابجایی ارتعاش به صورت موضعی با عرض چند سانتی‌متر افزایش می‌یابد و موقعیت آنها با موقعیت‌های افت مقطعی میلگرد در اثر خوردگی مطابقت دارد که نشان می‌دهد می‌توان از این روش برای ارزیابی غیرمخرب میلگرد موضعی استفاده کرد.

بتن سیمانی پرتلند پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در جهان است. دارای مقاومت فشاری عالی است اما تحت تنش کششی ضعیف است.

بنابراین، بیشتر به عنوان بتن مسلح در ترکیب با میلگردهای تقویت شده فولادی که در تنش کششی قوی هستند، استفاده می شود.

با این حال، زوال بتن ناشی از واکنش قلیایی سیلیس، آسیب نمک، و یخ زدگی یک مسئله در سراسر جهان بوده است که منجر به ترک خوردگی ساختاری می شود.

به طور کلی، ساده ترین تشخیص بتن شامل بازرسی چشمی ترک های سطحی است، اما هنگامی که ترک های سطحی به دلیل خوردگی میلگرد ظاهر می شوند، میلگرد اغلب کاملاً آسیب می بیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *